"ASKERLER OĞLUMU YANAN EVİN İÇİNE ATTILAR"

Asya
Typography

Myanmar ordusunun saldırılarının ardından Bangladeş’e iltica eden Arakanlı Resminnara Rahmet Kerim, bir askerin 5 yaşındaki oğlu Muhammed Refik’i tutup yaktıkları evin içine atışını unutamıyor. Arakanlı Resminnara Rahmet Kerim, Myanmar ordusunun Arakan’a yaptığı saldırı sırasında eşini ve bir oğlunu kaybetti. Saldırının ardından Bangladeş’e iltica etmek zorunda kalan Rahmet Kerim, yaşadığı acı olayları unutamıyor.

“Her An Öldürülme Tehlikesi”

Rahmet Kerim, Kutupalong bölgesinde yaptığı açıklamada, Arakan’ın Mondu şehrine bağlı Hatifara köyünde yaşadıklarını söyledi. Olaylar başlamadan önce kendi hâllerinde yaşamlarını sürdürdüklerini belirten Rahmet Kerim, şunları anlattı:

Olaylar başlamadan önce dışarı çıkabiliyordum, markete, pazara ve camiye gidebiliyordum. Kendi sosyal hayatımızı yaşıyorduk. Olaylar başladıktan sonra ise bunların hiçbirisini yapamıyordum. Dışarı bile çıkamıyordum. Artık huzur yoktu. Her an öldürülme tehlikesi vardı. Hayatımızın bir garantisi yoktu.”

“Gözlerimin Önünde Oğlum Ateşin İçine Atılmıştı”

Rahmet Kerim, Myanmar askerlerinin iki hafta önce köylerine baskın düzenlediğini, yaşadıkları yerlerin yakılıp yıkıldığını dile getirdi. Saldırı sırasında köylülerin kaçmaya başladığını ifade eden Rahmet Kerim, “Bu sırada bir asker, 5 yaşındaki oğlum Muhammed Refik’i gördü. Oğlumu tutup yaktıkları bir evin içine attı. Gözlerimin önünde oğlum ateşin içine atılmıştı.” diye konuştu.

“3 Çocuğumun Akıbetini Bilmiyorum”

Hadis öğretmeni olan eşinin pirinç tarlasında namaz kıldığı sırada askerlerin saldırısına uğradığını belirten Rahmet Kerim, yaşadıklarını şöyle aktardı:

“Kocam askerlerden kaçmaya çalıştı ama askerler havaya ateş açtı ve kendisi yakalandı. Askerler kocamı yakaladıktan sonra kulağını ve boğazını keserek öldürdü. Saldırıların ardından amcamın köyüne kaçtım ama burada da olaylar oldu ve Bangladeş’e kaçmaya karar verdim. Askerler ormana mayın döşemişler. Biz de bu yüzden ormanı kullanamadık ve 3 gün önce kayıklarla nehirden geçerek Bangladeş’e geldik. Şimdi yanımda sâdece bir oğlum ve kızım var. 3 çocuğumun akıbetini de bilmiyorum.”

Rahmet Kerim, Myanmar askerlerinin kendilerine neden saldırdığını bilmediğini sözlerine ekledi.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile