Haber Başlıkları

Information of the Press Service of the Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan

As reported earlier, the military-political leadership of the aggressor Armenia continues to commit acts of terrorism against the civilian population, grossly violating the norms and principles of international law.

55 civilians have been hospitalized with various injuries, and 16 persons in total have been killed so far as a consequence of heavy artillery shelling of Azerbaijani densely populated areas.

In addition, Armenian military units continue to subject densely populated areas - regional and rural centers, civil infrastructure objects - hospitals, medical centers, school buildings, kindergartens, administrative buildings of public agencies and household premises areas to intensive artillery bombardment.

As a result of the shelling of civilian infrastructure facilities by the occupying country's armed forces, 163 houses, as well as 36 civilian facilities were severely damaged. Vehicles belonging to civilians became unserviceable, and numerous small and large horned animals and haystacks were destroyed as well.

The Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan is taking all necessary steps to ensure that servicemen of the provocative Armenian formations who have committed various crimes against our army and civilians are prosecuted and punished within the frames of international law.

 

2014 yerel seçimlerde Abdulkadir AYDIN Saadet Partisinden Horasan Belediye Başkanı adayı oldu ve Belediye Başkanı seçilerek görevine başlamıştı.
2014 - 2020 Yılına kadar yaptığı hizmetler ile Horosanın çehresini değiştiren Abdulkadir AYDIN bir siyasi komploya alet edilmiştir.
Kişiliği ve kariyer hayatı boyunca bir karıncayı bile incitmeyen Abdulkadir AYDIN ülkesine hizmet eden bir şahsiyettir.
AK Parti bu tür siyasi komplolarla harcanmak istenen değerlerine sahip çıkmalı.

Trabzon'un Düzköy ilçesi sakinlerinden aynı zamanda Avrupa Birliği Basın Federasyonu üyesi Salih KURT ‘Bey in Dayısı olan  Yusuf  Derin'e ait  Haçkalı Hoca Baba yaylasında bulunan yayla evi, 3 kez üst üste 1 yıl arayla  kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından kundaklandı.

Düzköy ilçe Jandarma Karakolu'na ait olay yeri inceleme ekibi, olay yerinde çalışma yaparak bu kundaklamanın Faili meçhul olduğunu dile getirmesi akıllarda bir çok soru işareti bıraktı.

Bu kundaklama olaylarının zanlılarının bulunması için adalete olan güveninin zedelendiğini söyleyen Yusuf Derin şöyle konuştu:

 

"Şahsıma ait tapulu yayla evi 27 Ekim 2016 tarihinde olmak üzere  06 Ekim 2017 tarihinde ve 7 Kasım 2019 yılında 3 yıl ara ile 3 kez üst üste biri veya birileri tarafından yakılarak kundaklanmıştır. Bağlı olduğumuz Düzköy ilçe Jandarma karakolunun olayın faillerini bulamaması, faili meçhul diyerek olayın üzerinin örtülmesi bizleri oldukça üzmüş ve mağdur etmiştir. " diye konuştu.

Olayı araştıran Avrupa Birliği Basın Federasyonu Üyesi (BC13602) Comission Number (***) Yeğen Salih KURT, bu olayın faillerinin bulunamaması durumunda bir gün  olayın faillerinin Düzköy ilçe Jandarma Karakolu'nu yakma ihtimalininde olduğunu akıllara  getirdiğini belirterek, “sırada karakol olabilir. " dedi.

"Daha önce de çevrede buna benzer kundaklama vakalarının çok olması, zanlıların bulunamaması bu olaylarla ilgili bir güvenlik önleminin alınmadığının açıkça göstermektedir. " diyen Kurt:

"İlçe Kaymakamı Yasin AKGÜL bu üzücü faili meçhul olaylardan haberdar olmaması, olay mağdurlarıyla  veya yetkililerle ilgili olayı görüşmemiş olması, başıboş bırakılan Trabzon’un Düzköy ilçesindeki faili meçhul olayların artmasına vesile olduğunu göstermektedir. " dedi.

AK Parti’nin “yeni atılım dönemi” adını verdiği planın ikinci aşamasında parti yönetimi ve kabine değişiklikleri bu hafta hayata geçirilecek. Parti grubu yarın toplanacak ve Binali Yıldırım grup başkanı seçilecek. AK Parti’de genel başkanlığı yeniden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üstlenmesinden sonra ikili yapı da resmen başlayacak.

ÖNCE MYK

Parti kurmayları, bu hafta yeni MKYK’nın toplanmasının beklendiğini söylediler. Partinin genel başkan yardımcılarından oluşacak yeni MYK’nın da aynı gün belirlenmesi bekleniyor. Erdoğan’ın yeni yönetiminde Başbakan Yıldırım genel başkanvekili olarak yer alacak. MKYK’daki bazı değişiklikler MYK ile ilgili de fikir verdi. Listeye alınmayan Nükhet Hotar, Şaban Dişli ve Yasin Aktay’dan boşalan yerlere yeni isimler getirilecek. Hamza Dağ, Mahir Ünal, Efkan Ala ve Zelkif Kazdal’ın parti yönetimine gireceği iddia ediliyor.
Bu hafta yapılacak diğer önemli açıklama ise kabine konusunda olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım’ın üzerinde çalıştığı kabine değişikliği de merakla bekleniyor.

KİMLER KALACAK

MKYK’daki değişiklikler bu konuda da fikir oluşturdu. AK Parti’de genellikle Başbakan Yardımcısı, İçişleri, Dışişleri, Adalet ve Enerji Bakanı dışında MKYK’ya kabineden isim alınmıyor. Bu nedenle yerlerini koruyan Berat Albayrak, Bekir Bozdağ, Süleyman Soylu ve Nurettin Canikli’nin kabinede kalacağı yorumu yapılıyor. Buna karşılık Veysi Kaynak’ın gideceği, Mehmet Müezzinoğlu’nun da yerini koruduğu öne sürülüyor. Kabinedeki diğer değişikliklerin ise başbakan yardımcılıkları, dışişleri, milli savunma, gıda ve tarım, ekonomi, çevre ile orman ve su işleri gibi bakanlıklarda olacağı öne sürülüyor. Kabine değişikliği ile eş zamanlı olarak tüm bakanlıkların öncelikli projelerinden oluşan yeni bir eylem planı hazırlanacak ve yeni dönemin öncelikleri olarak halka duyurulacak.
Parti bu haftaki zorunlu düzenlemelerin ardından asıl önemli operasyonu, teşkilat ve belediyelerde yapacak. Erdoğan’ın sık sık sorun yaşandığını dile getirdiği yerel yönetimlerle ilgili değerlendirmeler yapılıyor. 

YERİNİ KORUYANLAR

Mehmet Müezzinoğlu, Süleyman Soylu, Nurettin Canikli, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak.

İngiltere'nin Manchester kentinde bir konser salonunda patlama yerel saat ile 22.35 (TSİ 00.35)'te meydana geldi. Kentin kuzeyindeki Manchester Arena konser salonunda ABD'li müzisyen Ariana Grande'nin konserinin bitiminde patlama yaşandı ve salondakiler tahliye edildi. Patlamada, şarkıcı Ariana Grande'nin yaralanmadığı duyuruldu.

İNGİLİZ POLİSİ: 19 ÖLÜ, 59 YARALI

İngiliz polisi, patlamada 19 kişinin hayatını kaybettiğini, 59 kişinin de yaralandığını açıkladı. "Polis aksi bilinene dek bu durumu terörist saldırı olarak ele alıyor" ifadeleri kullanıldı.

Tanıkların ifadesi, teröristlerin konser salonu çıkışı yakınlarında bir "çivi bombası" patlatmış olabileceği izlenimi doğurdu.

Manchester Polis Şefi de kısa bir basın açıklaması yaptı ve ellerindeki mevcut bilgiler ile olayı bir terör saldırısı olarak değerlendiklerini duyurdu.

İngiliz İç Güvenlik Bakanı Ben Wallace da olayı bir saldırı olarak nitelendirdi. Güvenlik uzmanları da olayın bir terör eylemi olabileceğini belirtirken intihar saldırısı olasılığı üzerinde duruluyor.

Bu arada Manchester polisi, Cathedral Bahçeleri'nde kontrollü bir patlama gerçekleştirdi. Polis, buradaki kontrollü patlamada şüpheli bir madde olmadığını ve terk edilmiş bir kıyafet olduğunu doğruladı.

İNGİLTERE BAŞBAKANI MAY: TERÖR SALDIRISI

İngiltere Başbakanı Theresa May, patlamanın ardından bir açıklama yaptı ve olay ile ilgili olarak "korkunç bir terör saldırısı" ifadesini kullandı. May, "Polisin terör saldırısı olarak değerlendirdiği olay ile ilgili tüm detayların aydınlatılması için çalışılıyor. Kalbimiz hayatını ve yakınlarını kaybedenler ile birlikte" dedi. İngiltere Başbakanı ayrıca sabah saatlerinde bir acil durum toplantısı düzenleyeceklerini duyurdu.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ACİL TOPLANDI

İngiltere İçişleri Bakanlığı'nda acil toplantı yapılıyor.

MANCHESTER'IN BELEDİYE BAŞKANINDAN AÇIKLAMA: KORKUNÇ BİR GECEYDİ

Manchester'ın Belediye Başkanı Andy Burnham Twitter'dan yaptığı açıklamada "Kalbim yakınlarını kaybedenlerle beraber, cesur acil servisimizi takdir ediyorum. Muhteşem şehrimiz için korkunç bir geceydi." dedi.

GÖRGÜ TANIĞI: İNSANLAR KANLARLA KAPLIYDI

Independent'ta yer alan habere göre, bir görgü tanığı, "Son şarkısını bitirdi ve büyük bir patlama sesi duyduk. Tek hatırladığım herkesin koşarak kaçtığıydı. İnsanlar kanlarla kaplıydı, bazı insanlar kavga etmeye başladı. Oldukça korkutucuydu" dedi.

LONDRA'DAKİ ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Londra'daki ABD Büyükelçiliği, İngiltere'de yaşayan vatandaşlarını Büyükelçilik ile bağlantıya geçmeleri yönünde uyardı.

MANCHESTER ARENA'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Konserin düzenlendiği Manchester Arena yönetimi de bir açıklama yayınladı. Açıklamada konser bitiminde yaşanan patlamanın salonun dışındaki alanda olduğu belirtildi.

BOMBA İMHA EKİPLERİ OLAY YERİNDE

Bir diğer görgü tanığı Robert Tempkin "Herkes bağırıp çağırıyordu, kaçışıyordu. Yerde ceketler, cep telefonları vardı. Bazıları kan gördüklerini söylüyordu, bazılarıysa balon veya hoparlörün patladığını söyledi" dedi.

Manchester'da yayımlanan Evening Standart gazetesi muhabiri Scheerhout, Twitter hesabından bölgeye yakın Wysthenshawe hastanesindeki Acil Servis çalışanlarının 'çok sayıda yaralı beklediklerini' yazdı.

Guardian gazetesi muhabiri Frances Perrauding de sosyal medyada paylaştığı videoda, bomba imha ekiplerinin de bölgeye intikal ettiğini aktardı.

ŞÜPHELİ BİR DÜZENEK PATLATILDI

Manchester'da şüpheli bir düzenek bomba imha ekipleri tarafından kontrollü olarak patlatıldı.

21 BİN KİŞİLİK KAPASİTE İLE AVRUPA'NIN EN BÜYÜK KAPALI KONSER SALONU

Avrupa'nın en büyük kapalı konser salonu olan 21 bin kişilik Manchester Arena'da olayın terör saldırısı olma ihtimalinin güçlendiği belirtilirken ikinci seviye alarm duruma geçildi.

Konser salonunun altındaki Victoria tren istasyonunda da seferlerin askıya alındığı bildirildi.

Mardin’in Derik ilçesinde PKK’lı teröristlerce düzenlenen bombalı saldırı sonucu şehit olan Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün babası Asım Safitürk, oğlunun şehit olmasında ciddi ihmaller zinciri olduğunu dile getirdi.
acılı baba oğlunun her gün mezarını ziyaret ettiğini ifade ederek mardin valisininde olayda ihmali olduğunu dile getirdi.
Anne ve baba Asım Safitürk yetkilileri duyarlı olmaya davet ederek sayın Cumhurbaşkanım 6 aydır neden hala dava acılamıyor dedi.
 

.

.

.

Advertisement
En son haberleri e-posta ile almak için lütfen e-postanızı yazın.