Android Cihaz Yöneticisi, kayıp ya da çalıntı cihazınızı bulmanıza yardımcı olacak şık bir araç. Her Android kullanıcısının Android Cihaz Yöneticisi kullanmasının gerekli olduğunu gösteren bir örnek, Reddit üzerinden yayınlandı. Reddit üzerinden yazılmış bir yazıda, Android telefon sahibi bir kadın, Android Cihaz Yöneticisi özelliği sayesinde kaybettiği telefonu hızlı bir şekilde nasıl bulduğunu anlatmış.

ÇALINAN TELEFONUNU BU YÖNTEMLE ANINDA BULDU!

Teknolojioku sitesinde yer alan habere göre Nexus 6P sahibi kadın, otobüse binerken bir hırsız tarafından ustalıkla telefonu cebinden alındı. Telefon parmak izi tarayıcı ve PIN kodu tarafından şifreliydi ancak, önemli kartların hepsi telefon ile kullandığı kılıfın içindeydi. Yani o hırsız, kart bilgileri ile hesaplarına erişim sağlayabilirdi.

Kadın telefonun yerini bulmak için Android Cihaz Yöneticisi özelliğini hatırladı. Masaüstü bilgisayardan Android Cihaz Yöneticisine girdi ve telefonun ona sadece 20 dakikalık bir uzaklıkta olduğunu gördü. Bir arkadaşı aracılığıyla hedefe geldi ve hedefte paniklemiş 16 yaşında bir çocuk hırsız olduğunu öğrendi. Hırsızlık mağduru kadın, karşısına 16 yaşında bir çocuk çıktığı için şanslı olduğunu, eli silahlı azılı bir suçlunun da çıkabileceğini belirtmiş. Android Cihaz Yöneticisi etkin olduğu sürece kaybolan ve çalınan Android cihazlarınızı bulmanız daha kolay olacaktır.

4.5G altyapısı video tüketimini katladı. İnternet kullanıcılarının MB başına ödediği veri ücreti düşüyor, ancak video tüketimiyle internet kotası hızlıca aşılıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) 2016 ikinci çeyrek verilerine göre, Türkiye'de 45.3 milyon mobil geniş bant abonesi var. Nisan ayında 4.5G hizmetinin başlamasından bu yana internet kullanımı sürekli artıyor. Son günlerde herkes internet paketinin hızlı tükenmesinden şikâyetçi. "İnternet kullanımındaki artışta 4.5G etkili oldu mu?" diye soracak olursanız, 'Oldu' diyebiliriz. Artık altınızda iki silindirli motosiklet değil, 8 silindirli bir otomobil var. Aslında mobil internette MB başına ödenen ücret düşüyor. Ancak internet kullanımı arttığı için doğru paket seçmediyseniz, faturada artış olabiliyor. Eğer otomatik durdurmadan faydalanıyorsanız, ayın daha ilk haftasında internet paketlerinde kota doluyor.

VERİ TÜKETİMİ ARTTI

Şebeke trafiğine baktığımızda gerçek sebebin video olduğunu görüyoruz. BTK'nın 2016 yılı ikinci çeyrek rakamlarına göre sabit genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımı 64.4 GB seviyesinde olduğu görülüyor. Mobil genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımı ise 1.9 GB seviyesinde. Kullandığı telefon ve SIM kartı 4.5G uyumlu olan abonelerin veri kullanımı ağustos ayında 3.4 GB rakamına ulaştı. Her ay internet kullanımının üstüne koyarak artacağı kesin. Bu hızlı artışın gündem dışında üç temel sebebi var. İlk iki sebep videolarla ilgili; izlenen ve paylaşılan videoların ve fotoğrafların görüntü kalitesi olağanüstü arttı. Son olarak kullanılan uygulamaların sayısı ve kullandığı veri miktarındaki artış internet kotanızı erkenden doldurmanıza sebep olması.

3 ÖNEMLİ NEDEN

1- HD VİDEOLAR İZLİYORUZ: Çoğu kullanıcı Facebook veya YouTube üzerinden HD kaitesinde video izliyor. Hız ve görüntü kalitesi artınca tüketim de artıyor. Hızlı internet bağlantısı daha kaliteli videoyu sorunsuz izleme şansı sunduğu için video uygulamaları daha çok kullanılıyor.

2- VİDEO ÇEKİP PAYLAŞIYORUZ: Telefonların kameraları artık 4K ve yüksek çözünürlüklü video çekiyor. Sosyal ağlarda, Whatsapp ve Bip gibi anlık uygulamalarda yüksek kaliteli görüntüleri paylaşıyoruz. Yani geçmişe göre daha çok video paylaşmaya başladık.

3- CANLI YAYIN VE UYGULAMA SAYISI: Akıllı telefonunuzdaki her uygulamanın video özellikleri öne çıkmaya başladı. Instagram ve Snapchat sonrası video yüklemeler, Periscope sonrası da canlı yayınlar arttı. Yazılı blog dönemi mobil hızlı internet sonrası da Vlog'lar popüler hale geldi.

KOTAYI YUTAN UYGULAMALARA DİKKAT

- Operatörün kullanım bilgisi uygulamasını mutlaka telefonunuza indirip kontrol edin.

- Uygulamaların ne kadar veri tükettiğine dikkat edin. Telefonunuzdaki araç sekmesinden her uygulamanın ne kadar veri tükettiğini görebilirsiniz. Her gün daha fazla uygulama hayatımıza giriyor. Gereksiz bildirimleri kapatırsanız, internet tüketimini sınırlamış olursunuz.

- Whatsapp görüntüleri paylaşırken çözünürlüğü düşürse de hızlı paylaşma deneyimi video sayısının artmasına sebep oluyor.

iOS 10.1.1 güncellemesi bugün yayınlandı. Peki, iOS 10.1.1 güncellemesi ile neler değişiyor? Apple şimdi de iOS 10.1.1 güncellemesi ile karşımıza çıktı. Peki, iOS 10.1.1 güncellemesi neden bu kadar hızlı yayınlandı? Bildiğiniz gibi iOS platformunda yer alan Sağlık uygulaması sayesinde kullanıcılar, sağlık verilerini uygulama üzerinden takip edebiliyor. Oldukça hassas olan sağlık bilgilerinin güvende tutulması kişi gizliliği adına çok önemli. iOS 10.1 sürümünde yer alan güvenlik açığı yüzünden Sağlık verileri bazı kullanıcılar tarafından görüntülenebiliyordu. iOS 10.1.1 sürümü ile bu açık çok geç olmadan kapatılıyor. iOS 10.1.1 güncellemesini Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme bölümünden yükleyebilirsiniz.

iOS 10.1.1 Güncellemesini Hangi Modeller Aldı?

iOS 10.1.1 güncellemesini; iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone SE,iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPad Air, iPad Air 2, iPad 1, iPad 2, iPad 3 , iPad 4, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro, iPod touch 5 ve iPod touch 6 alıyor.

Twitter, yeniliklerine hız kesmeden devam ediyor. Bugün sabah saatlerinde OTA üzerinden sunulan güncelleme ile Twitter artık Tweet cevaplama sayılarını anasayfada gösterecek. Bildiğiniz gibi Twitter'ın iOS ve Android platformlarındaki uygulamasında; Tweet'in ne kadar beğeni aldığı ve ne kadar ReTweet yapıldığı Tweet'in altında yer alan simgelerde gösteriliyordu. Ancak kullanıcılar o Tweet'e gelen cevapları görüntülemek için Tweet'i açmak zorunda kalıyordu.

Twitter, OTA üzerinden sunduğu güncelleme ile bu sorunu ortadan kaldırıyor. Kullanıcılar artık Tweet'i açmadan kaç kişi tarafından cevaplandığını görüntüleyebilecek. Bu özellik şimdilik iOS kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor. İlerleyen saatlerde bu özelliğin Android kullanıcılarına da sunulacağını tahmin ediyoruz.

Sanayi Bakanı Faruk Özlü, yeni milli silahımız SAPAN'ı tanıttı. SAPAN, yalnızca ABD ve İngiltere'nin sahip olabildiği teknolojik silah sesten 10 kat hızlı gidebilen barutsuz mermi atabiliyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, geçtiğimiz gün şahsi Twitter hesabından yeni bir silahın fotoğraflarını paylaştı. Geliştirilen silahın önemi ise sadece ve Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'ye ait çok yeni bir teknolojiye sahip olması. Silah, barut kullanmadan mühimmat atmayı sağlıyor. Kullanılan teknolojiye elektro manyetik teknoloji deniliyor. Yerli ve milli imkânlarla geliştirilen silaha 'SAPAN' adı verilmişti. Hava savunma sistemi olarak dizayn edilen silahın dünyadaki kullanım alanı deniz kuvvetleri gemilerini düşman uçaklarından korumaya yönelik.

SESİN 10 KATI HIZLI

TÜBİTAK Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen SAPAN, sadece enerji kullanarak barutsuz mermi atabilme özelliğine sahip. Elektro manyetik enerji sayesinde mermiler, sesin 10 katı hızda hedefe ulaşabiliyor. Testleri 2014 yılında yapılan SAPAN'ın ilk prototipi de üretildi. Dünyada elektro manyetik top teknolojisini üretebilen iki firma bulunuyor. Bunlardan biri ABD'li General Atomics diğeri ise İngiliz BAE Systems.

DAKİKADA 10 ATIŞ

Şu anda sadece ABD ve İngiltere'nin ürettiği silahların azami menzili 185 kilometreye kadar çıkabiliyor. Temel özellikleri ise hem daha ucuz bir sabit maliyete sahip olmaları hem de hız ve menzilleri. SAPAN'ın muadili olan ABD'lilerin Railgun adını verdikleri silahta 25 megavatlık bir güç ünitesi yeterli oluyor. Silah en uygun şartlarda dakikada 10 atış yapabilme özelliğine sahip. SAPAN'ın teknik özellikleri ve kullanım alanı hakkında henüz bir netlik kazanmasa da testlerin ardından envantere girmesi bekleniyor.

WhatsApp'ın resmi sitesine benzer olarak tasarlanmış 'Whatappvideoonline' isimli bir siteye açılan ve indirme işlemi başlatan paylaşım ile ilgili siber güvenlik uzmanları kullanıcıları uyarıyor. WhatsApp'ın tabiri caizse yılan hikayesine dönen görüntülü konuşma özelliği sonunda platforma geldi. Özelliğin uygulamaya eklendiği ve "gelecek günlerde" kullanıcılara ulaştırılacağı, geçtiğimiz günlerde WhatsApp'ın resmi blog'unda duyuruldu. Ancak bu özellik yüzünden WhatsApp için tehlike çanları çalmaya başladı.

WhatsApp'ın görüntülü konuşma özelliği dolandırıcıların hedefi oldu. Milyonlarca kullanıcının bu özelliği beklediğinden haberdar olan dolandırıcılar ekledikleri kişilere 'WhatsApp'ın görüntülü arama özelliğine sahip sürümünü indir' linki göndermeye başladı. Kullanıcıların paylaşılan bu linke tıklaması durumunda WhatsApp'ın resmi sitesine benzer olarak tasarlanmış 'Whatappvideoonline' isimli bir siteyi açılıyor ve indirme işlemi başlıyor. Ancak bu indirme işlemi tamamen aldatmacadan ibaret...

VİRÜS YÜKLENMESİNE İZİN VERİYOR

Başka bir deyişle bu siteye giren kullanıcılar cihazlarına virüs yüklenmesine izin veriyor. Söz konusu paylaşım ile ilgili siber güvenlik uzmanları kullanıcıları uyarıyor. Zira bu yöntemin siber hırsızlık maksadıyla kullanıldığına kesin gözüyle bakılıyor.

Popüler resim paylaşma ağı olan Instagram'a yeni özellikler gelmeye devam ediyor. Son zamanlarda Facebook'un Snapchat'i satın alamamasının ardından uygulamaya hikayeler özelliği eklenmiş ve rekabet daha da kızışmıştı. Şimdi ise Rus asıllı kaynaklara göre popüler sosyal medya uygulamasına canlı yayın desteği gelecek.

Rus haber sitesi Tjournal'a çeşitli ekran görüntüleri yollayan bir kullanıcı, canlı yayın desteğinin geldiği belirtildi. Kullanıcıdan gelen ekran görüntülerinde uygulamanın en üstünde yer alan hikayeler bölümünde bir çerçeve içinde "Live (canlı)" yazısı yazıyor. Canlı yayına basıldığında popüler canlı yayınlar başlığında bir sayfaya yönlendiriliyor, lakin sayfa hata vererek yüklenmiyor.

Aynı zamanda aynı kullanıcı, Go Insta! adı verilen büyük bir kırmızı buton aracılığıyla canlı yayına da girilebileceğini belirtmiş. Tabii ki firma henüz bu özelliği duyurmadığı için canlı yayınlar ne izlenebiliyor nede yapılabiliyor. Ancak görünüşe göre şimdiden ilk deneyecek kullanıcılar seçilmeye başlanıyor diyebiliriz.

Mobil cihazlarda Meerkat uygulaması ile başlayan canlı yayınlar, Periscope'un çıkması ile hız kazanmıştı. Bugünlerde ise Facebook mobil cihazlarda gerçekleştirilen canlı yayınlarda liderliği önde götürüyor. Belki de Instagram'da sadece belli kullanıcılarda kısa süreli olarak gerçekleştirilecek bu test, talep arz oranını ölçecek ve nihai kullanıcıya hiç ulaşmayacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Bursa'da üretilen yerli tramvayı fabrikasında test etti. ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen, Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Durmazlar Holding tarafından üretilen Türkiye'nin ilk yerli tramvayı "İpekböceği" test sürüşleri başladı.

Bakan Özlü, çeşitli incelemelerde bulunmak üzere geldiği Bursa'da, ilk olarak Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Durmazlar Makine'yi ziyaret etti.

Fabrikada, Vali İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile firma sahipleri Hüseyin Durmaz ve Fatma Durmaz Yılbirlik tarafından karşılanan Özlü'ye, üretimle ilgili bilgi verildi.

Özlü, ziyarette firmanın yaptığı yerli tramvaylar hakkında bilgi aldıktan sonra yapımı tamamlanan bir tramvayı fabrika içerisinde kullandı.

Faruk Özlü, sosyal medya hesabından, "ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen çekiş sisteminin yeraldığı İpekböceği adlı aracı da yakından inceleyerek kısa bir sürüş yaptık" açıklamasında bulundu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Amerika'da yaşanan bir siber saldırı vakası nedeniyle Twitter, Spotify, Netflix gibi birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığını bildirerek, "Siber saldırılar konusunda tüm operatörlerimizi, kamu kuruluşlarımızı, SOME'leri ve vatandaşlarımızı siber saldırılara karşı duyarlı olmaları hususunda uyarıyoruz" diye konuştu. BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, Amerika'da yaşanan bir siber saldırı vakası nedeniyle Twitter, Spotify, Netflix gibi birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığını bildirerek, "Siber saldırılar konusunda tüm operatörlerimizi, kamu kuruluşlarımızı, SOME'leri ve vatandaşlarımızı siber saldırılara karşı duyarlı olmaları hususunda uyarıyoruz" diye konuştu.

Sayan, yaptığı açıklamada, Amerika'da yaşanan siber saldırı vakası nedeniyle Twitter, Spotify, Netflix gibi birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığının gözlemlendiğini belirterek, "Vatandaşlarımız da bu sorundan etkileniyorlar. Whatsapp uygulamasında yazılı mesajlar iletilebilmekte ancak resim ve video gönderiminde sorun yaşanabilmektedir" dedi.İki farklı kuşak halinde Twitter, Reddit gibi siteler için bugün 14.00-17.00 saatlerinde ve saat 20.00 dolayında kesintiler gözlemlendiğini anlatan Sayan, çeşitli illerdeki bazı servislerin lokal bazlı kesintilerinin de yurt dışı çıkış noktalarındaki farklılıklardan dolayı kaynaklandığının tespit edildiğini bildirdi.

Siber saldırılar konusunda tüm operatörleri, kamu kuruluşlarını, Siber Olaylara Müdahale Ekiplerini (SOME) ve vatandaşları siber saldırılara karşı duyarlı olmaları hususunda uyaran Sayan, şunları kaydetti: "Atakların, bu sitelerin birçoğuna hizmet veren DYN IPM DNS servis sağlayıcısına yapılan DDOS ve benzeri saldırılar sonucunda, bu hizmeti alan Twitter, SoundCloud, Spotify, Netflix, Reddit, Disqus, PayPal, Basecamp, Business Insider, CNN, Esty, Github, Guardian.co.uk, Imgur, HBO Now, Pinterest, Recode, The Verge ve Wired gibi servislerin de etkilendiği tespit edildi. Halihazırda söz konusu global servis sağlayıcıların ilgili hizmetlerinden yararlanılabilmekle birlikte ABD menşeli muhtemel yavaşlamaların tekrar yaşanması ihtimal dahilindedir."

Dün akşam saatlerinden bu yana Türkiye genelinde pek çok kullanıcı Whatsapp, Twitter başta olmak üzere sosyal medya ve sohbet uygulamalarına erişimde sorunlar yaşıyor. Kullanıcıların kimisi uygulamalara hiç bağlanamazken ya da oldukça yavaş bir şekilde bağlanabilirken, kimi sorunsuz bir şekilde erişim sağlıyor. Dün akşam saatlerinden bu yana popüler bazı uygulamalara Türkiye genelinde erişim sorunu yaşanıyor. Söz konusu uygulamalar arasında milyonlarca kullanıcısı olan Whatsapp, Facebook, Twitter ve YouTube gibi popüler uygulamalar yer alıyor.

Bu uygulamalar üzerinde herhangi bir mahkemeden çıkan erişim yasağı bulunmazken, yavaşlığın neden kaynaklandığı açıklanmadı. Kullanıcıların bir kısmı Whatsapp'tan mesaj gönderemezken, kimi de gelen mesajları çok geç görebiliyor. Benzer şekilde VPN araçlarını kullanmadan sosyal medya mecralarına girmekte de haberi hazırladığımız 09:05 sularında ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

AnTuTu isimli performans testinde yeni bir rekor kırıldı. AnTuTu rekoru artık 203.737 oldu. Benchmark yani karşılaştırma testi uygulamaları mobil sektörde oldukça popüler. Her ne kadar sentetik yani tam anlamıyla günlük kullanımla örtüşmeyen bir ölçüm şekli olsa da en popüler benchmark testi uygulamalarından biri olan AnTuTu’nun artık yeni bir rekortmeni var.

ANTUTU REKORU ARTIK 203.737!

Henüz hangi markaya ait olduğu bile bilinmeyen bir akıllı telefon, AnTuTu isimli performans testinde 203.737 puan alarak bir ilke imza attı. En güncel akıllı telefonlardan biri olan Apple iPhone 7 Plus modeli, Apple 10 Fusion işlemcisiyle 172.644 puan almayı başarmıştı. Ancak bu yeni rekor, iPhone 7 Plus’ı oldukça geride bıraktı.

Twitter’da @Ricciolo1 isimli kullanıcı tarafından ortaya atılan bu iddia ilgi çekici. Çünkü 200.000 barajı şimdiye kadar geçilememişti. İddianın sahibi kullanıcı telefonun marka ve model bilgisini vermiyor. Ancak 2017 yılının ilk çeyreğini işaret ediyor. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde düzenlenecek olan MWC 2017’de bu rekortmen telefonun karşımıza çıkmasını bekliyoruz.

Kullanıcılar, söz konusu modelin Samsung Galaxy S8 olduğunu söylüyor. 2017 yılının ilk dönemlerinde beklenen Galaxy S8, yeni Exynos 8895 yongasını kullanacak. Cihazdan performans noktasında beklentiler büyük ancak 200.000 barajını gerçekten aşabilecek mi sorusunun cevabı için beklemek gerekiyor. 

Diğer Makaleler...