Eğitim
Typography
Çocuklarda yabancı dil eğitimi günümüzün en önemli konularından biri. Eskiden lisede başlayan yabancı dil eğitimi artık ana okullarında başlıyor. Ne zaman başlamalı, aynı anda kaç dil öğretilmeli ve nelere dikkat edilmeli?

Nerden başlamak gerek?
Çocuklarda yabancı dil eğitimine doğumdan itibaren başlanabilir. Burada önemli olan koşullardır. Eğer ebeveynlerden biri yabancı dil biliyorsa veya ikisi farklı diller kullanıyorsa çocuk zaten doğuştan itibaren bu sürece dahil olacaktır.

Eğer aile dışarıdan destek almak istiyorsa 2 - 2,5 yaşından itibaren çocuk yabancı dil eğitimine başlayabilir. Konuşmaya başlamış ve herhangi bir sağlık problemi olmayan 2, 3 yaşında bir çocuk her söyleneni tekrarlayabiliyorsa, hiç bilmediği bir dilde bile söyleneni tekrar edebiliyorsa o çocuğun yabancı dil öğrenmeye yatkın olduğu söylenebilir. Müzik kulağı denilen şey çocuklarda dil eğitiminde de geçerlidir.

Çocuklara yabancı dil; anadilini öğrenir gibi doğal ortamında, hayatın içinden canlı örneklerle en doğal ortamda öğretilmelidir. Zorlamadan, oyunlarla, şarkılarla, hiçbir şeye mecbur bırakmadan öğretmek gerekir.

1 insan 1 dil kuralı
Bir çocuk aynı anda birden fazla dil öğrenebilir. Örneğin; İngiliz bir Anne ile Alman bir babanın çocuğu Türkiye'de yaşıyorsa, evde İngilizce ve Almanca konuşulurken sosyal ortamlarda da Türkçe konuşuluyor olabilir. Burada önemli olan 1 insan 1 dil kuralıdır. Anne anadilini, baba anadilini konuşmaya devam ettiği sürece çocuk her iki dili de edinecektir. Girdiği sosyal çevrede üçüncü bir dile de vakıf olabilir.

Birden fazla dile maruz kalmanın çocuğa hem olumlu hem de olumsuz etkileri olabilir. Eğer doğal ortamda çocuk birden fazla dile maruz kalıyorsa bu durumda herhangi bir sıkıntı olmaz. Ancak sanal bir ortam varsa ve çocuk zorlanıyorsa, istemediği halde dil öğretiliyor ise dezavantaj oluşabilir. Ebeveynlerin ikisi de Türk ve sonradan yabancı dil öğrendikleri halde çocukla doğduğu andan itibaren birisi yabancı dil konuşuyorsa bu durum büyük bir duygusal boşluğa yol açabilir. Çocuk ebeveyninin sesindeki sıcak, samimi ve duygusal mesajları alamayacaktır.

İletişim anadil üzerinden kurulmalı
Ebeveynler yabancı dil biliyorsa ve günde 1 saat çocuğuyla yabancı dil konuşuyorsa, mesela İngilizce oyunlar oynuyor, şarkı söylüyor veya kitap okuyorlarsa çocuk için hiç bir sakıncası yoktur. Çocukla anadil ile iletişim kuruluyor ve tüm duygular anadil üzerinden aktarılıyorsa çocukta duygusal bir boşluk oluşmaz. Aktivitelerle renklendirerek çocuğa yabancı dil öğretmenin hiç bir sakıncası olmaz. 2 - 3 yaş gibi erken yaşlarda yabancı dille tanışmanın ilerleyen yaşlarda yabancı dil öğrenme ve konuşma açısından çocuğa çok faydası olacaktir.
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile