Kültür
Typography

Rize Belediyesi’nce “15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı Projesi” kapsamında Atatürk Caddesi girişinde iş makineleriyle kazı çalışması başlatıldı. Alanın 2 metre altına inilen kazı sırasında iş makinesinin kepçesine mezar taşları takıldı. Görevlilerce yüzeye çıkartılan mezar taşları, koruma altına alınmak üzere Müze Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi. Kazıdan çıkarılan taşları inceleyen araştırmacı Recep Koyuncu, gazetecilere yaptığı açıklamada, mezar taşlarının bulunduğu alanın 1925 yılında mezarlık olduğunu söyledi. Koyuncu, “Belediyenin yapmış olduğu çalışmada eski mezarlardan kalıntılar çıktı. Taşlardan birinin üzerinde Şerife Zeynep adlı kadına ait olduğu yazıyor. Tarih ise 280 yıl öncesini gösteriyor. Bu alandan başka mezar taşları da çıkacaktır.” dedi.
Şu an dek iki tane mezar kitabesi, üç tane de ayak süslemesi olmak üzere 5 parça çıktığını belirten Koyuncu, “Mezar taşlarının daha fazlası eski adliye binasının oradan çıkarılacaktır. Orada mezar sayısı daha fazlaydı” dedi.

Şeyh Camisi imamı Mehmet Salih Güney ise mezar taşlarının 300 yılık olduğunu belirterek, “Birisinde tarih var ama kırılmış. Mezar taşlarının biri kadın mezarına ait. Hicri 1148 tarihli. Mezar taşında Şerife Zeynep yazıyor.” diye konuştu.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile